דברים שחשוב לדעת על הסרת שיער בלייזר

כולנו מכירות את התופעה – רגע לפני שנגמר החורף – השמש מגיעה ומזכירה לנו שכדאי לקראת הקיץ להיפטר מהקילוגרמים המיותרים שהחורף הביא אתו. אנחנו מחליטות להתעמל, להקפיד קצת יותר על תזונה נכונה ולהוריד מכמויות השוקולד, ובאופן כללי – להכין את עצמנו לקראת הים והבריכה. דבר נוסף שאנחנו נזכרות בו הוא שבחורף אולי הקפדנו פחות על הסרת שיער מיותר. בכל זאת, היו מספיק בגדים ארוכים שהסתירו את השיער העודף.

לקראת הקיץ, צריך להשיל לא רק את הקילוגרמים אלא גם את השיער. מתי הכי טוב להסיר שיער בלייזר? בחודשי החורף. זאת מכיוון שבזמן הטיפול אסור לחשוף את האזור לשמש. אז למה שלא תהיו מוכנות לקיץ מראש?

על מה מדובר כאשר אומרים 'הסרת שיער בלייזר'? יש דברים שחשוב שתדעו עוד לפני שאתן נכנסות למכונים, לטיפולים קוסמטיים ולמרפאות שמתמחות בהסרת שיער בלייזר:

אסור לחשוף את אזור הטיפול לשמש. בנוסף, אם יש לך שיער כהה ועבה ועור בהיר יותר, אז טיפול הסרת שיער בלייזר יהיה יעיל במיוחד עבורך ותיראי תוצאות מהר יתר. זאת מכיוון שקרן האור שפולט מכשיר הלייזר מתמקדת בזקיק השערה, בזכות הריכוז הגבוה של פיגמנט המצוי בשורש שלה.

במהלך הטיפולים הראשונים הלייזר פוגע בשערות העבות קודם. יותר קשה לפגוע בשערות דקות יותר ואשר צבען קרוב לצבע עורך. לשם כך יש צורך באנרגיות גבוהות יותר וצריך לוודא שהעור באזור הטיפול לא ייפגע.

לא כל המרפאות והמכונים מצויים באחריות משרד הבריאות. חשוב לדעת שמשרד הבריאות מתנגד להגדרה שאומרת שהטיפול הוא לשם "הסרת שיער לצמיתות". על כן, לא כדאי להאמין לפרסומות – אין דבר כזה הסרת שיער לצמיתות. הקרן לייזר פועלת על שטח הנע בין סמ"ר ל-3 סמ"ר.
כמו כן, אצל כל אדם יש בזמן נתון יש 30% זקיקים שיש בהם שערות באותו הרגע, ואלה השערות שנפגעות בזמן הטיפול. על כן חשוב שתדעו שאי אפשר להיפטר מכל השיער בטיפול אחד, אלא יש צורך בסדרה של טיפולים.

למי לא כדאי לעבור טיפול הסרת שיער בלייזר? לאנשים הסובלים ממחלה אוטואימונית, אנשים הרגישים לאור (או אנשים הנוטלים תרופות שגורמת לרגישות לאור). כמו כן הטיפול לא מומלץ עבור ילדים ומתגברים מכיוון שהם עוברים עדיין שינויים הורמונליים המשפיעים על צמיחת השיער. יש מרפאות רבות שלא מוכנות לטפל באנשים הסובלים מסוכרת, מפסוריאזיס, ובנשים בהריון הנמצאות בשליש הראשון של ההיריון.

האם זה כואב להסיר שיער בלייזר? הטיפול עושה שימוש בעוצמות חזקות של חום, אך במידה והוא נעשה כמו שצריך על ידי אנשי מקצוע, לא אמור להיווצר כאב חזק. עם זאת, הדבר תלוי באזור הטיפול – ישנם אזורים שיש בהם ריכוז עצבים גבוה יותר (כגון בית שחי) ועל כן הטיפול שם עלול לכאוב יותר. על מנת להקל, אפשר להשתמש בג'ל וקירור של ראש הלייזר, ובמשחות מאלחשות.

האם יש סכנה בריאותית בהסרת שיער בלייזר? אין בכלל סכנה בריאותית. אתן יכולות ללכת לטיפול בראש שקט ולא לדאוג (כל עוד הטיפול נעשה על ידי אנשי מקצוע). עם זאת, חשוב לזכור שאסור לחשוף את האזור המטופל לשמש בגלל שבטווח הארוך זה מעלה את הסיכויים שייווצרו כתמים, כוויות וצלקות (במקרים נדירים עלולות להתפתח דלקות).

איך להימנע מסכנות אפשריות? כדי למנוע מראש כמה שיותר סיבוכים אפשריים, מומלץ ללכת למקום שאתן יודעות שיש בו פיקוח רפואי ושהמטפל המבצע את הטיפול הוא מומחה בתחום. חשוב שתטופלו על ידי מומחה שיוכל לאבחן בצורה מדויקת את סוג הטיפול המתאים לכן (לפי סוג השיער, גוון העור, גנטיקה ומאפיינים נוספים). לדוגמא, קוסמטיקאית כנראה פחות מיומנת באבחונים של סוגי עור (בניגוד לרופא מומחה).