פרק 4 – מאפייני רופא פלסטי אמין

על פי הראיונות שערכנו עם מטופלים, מצאנו מספר מאפיינים על פיהם נמדד רופא פלסטי כאמין:

1) מוניטין: פרסום טוב, שם טוב של אדם מוצר או שירות (מילון יואל גבע, 2005). "כבר שנים אני שומעת את השם שלו ויודעת שיש לו שם של מנתח מוכשר" (ר.ס, 10.6.07). "בעל שם ידוע" (ר.א. 23.12.07). "ניתוח פלסטי זה לא משהו משהו שעושים כל יום (רובנו לפחות…) ולכן השיקול שלי לא היה קשור לכסף, הלכתי על הטוב ביותר ולכן אני מאוד מאוד מרוצה מהתוצאה" (ש.מ. 25.12.07).

2) ניסיון: מומחיות וידיעה שקנה לו אדם בדבר מסוים מתוך טיפול רב וממושך בו (אבן שושן, 1982). "ובכן בעיקר העובדה שהיה מנהל מחלקה ומבין הראשונים בארץ שהתעסק עם סוג כזה של ניתוחים אז ללא ספק גם הניסיון היה שיקול מכריע" (א.ק. 28.12.07). "עברו הרפואי וניסיונו בתחום" (ר.ב. 22.12.07).

3) המלצות: דברים לטובת מישהו (אבן שושן, 1982). "ובכן המנתח היה מנהל המחלקה של אמא שלי כשהייתה רופאה [עיניים] בבית החולים ולכן ניתן לומר שהשיקול היה המלצה" (א.ק. 28.12.07). "אילו הייתי רוצה לבצע ניתוח כזה היום הייתי הולכת לדבר עם מנותחות אחרות ולבדוק את שביעות הרצון שלהן. הייתי בודקת את "התוצר הסופי" אצל כל מי שהייתה מוכנה (ואני יעצתי מאז כמה פעמים לנשים אחרות ולמענן), משיגה מידע על המנתח ועל המקום הבטוח והאחראי ביותר לבצע בו את הניתוח – ורק אז…" (צ.ט., 24.12.07) "תוצאות ידועות של ניתוחים קודמים (רותם). האמת היא שחבר מהצבא עבר את אותו ניתוח והוא ערך סקר שוק מעמיק קודם לכן , את כל האינפורמציה שאבתי ממנו" (ר.ב. 22.12.07).

4) יחסי אנוש: גישת הרופא, ההכנה לפני הטיפול, רושם ראשוני, כימיה עם הרופא, שפה ברורה, הסברה, אדיבות. "מסביר את התהליך בשפה ברורה" (ע.פ., 16.2.07). "הרופא טיפל בי יפה מאוד לאחר הניתוח הרגשתי שאיכפת לו מאוד, הוא נתן לי את הטלפון האישי שלו במידה ואני אזדקק לו ואני זוכרת שכשחזרתי מהניתוח ירד לי המון דם והוא הדריך את אמא שלי בטלפון" (ר.ס.,10.6.07). "הכנה לטיפול ובתיאור של איך הולך הניתוח להתקיים זה היה נשמע מאוד אמיתי ומאוד מקצועי" (א.ק. 28.12.07).

5) זמינות הרופא: בחלק קטן מן המרואיינים עלה קריטריון זה שמהווה מדד לביקוש של רופא מסוים. כלומר, ככל שהרופא פחות זמין כך המטופל מניח, כי הקליינטורה שלו רחבה יותר ולכן הוא נתפס בעיניו כרופא מוצלח יותר מן האחרים. "הלכתי לרופא אחד לפני שהחלטתי על דר' ג' והיה קל לקבוע עימו פגישה, לא היו אנשים אחרים שחיכו בתור. כשהתקשרתי לדר' ג' הייתי צריכה להתעקש שיקבעו לי פגישה בהקדם ובנוסף חיכיתי בתור קרוב לשעתיים והמתינו איתי בתור הרבה מאוד בנות. זה השפיע מאוד על הבחירה שלי" (ר.ס.,10.6.07).

למרות החשיבות הרבה במתן אמון ברופא הפלסטי ובהשלכות של הטיפול הפלסטי על המטופל, מצאנו כי באופן פרדוקסאלי, רוב המרואיינים נתנו אמון ברופא הראשון אליו פנו ולא ערכו סקר שוק מקיף של רופאים אפשריים. ממצא זה, נקשר לדעתנו לאמון הגלובלי שנותנים מטופלים במטפלים (בגלל היותם פרופסיונאליים), ללא קשר לרפואה הפלסטית.

אמון ברפואה | מה מייחד רפואה פלסטית | מאפייני רופא פלסטי אמין | מהם הקריטריונים על פיהם אתה נותן אמון | ברופא לפני הניתוח | מהם הקריטריונים על פיהם אתה ממשיך לתת אמון ברופא גם לאחר הניתוח | סיכום עבודת אמון במנתחים פלסטיים | הורדת שיער בלייזר עדות של ג'ני |