באיזה מכשיר כדאי לבצע את הטיפולים

הסרת שיער במכשירי אי פי אל (IPL) או במכשיר הסרת שיער בלייזר?

ישנן מספר רב של שיטות להסרת שיער. בכתבה זו נציג בפניכם את השיטות המתבססות על קרן אור או IPL. לשם כך, נתחיל מסקירה כללית ואז נעבור להתמקד בשתי השיטות המרכזיות הנכללות בטכנולוגיה שמתבססת על קרן אור: הסרת שיער בלייזר לעומת הסרת שיער במכשיר הבזקי אור אי.פי.אל IPL הסרת שיער

הסרת שיער כללית

הסרת שיער באמצעות קרן אור עובדת על ידי כך שמבזיקים הבזקי אור על העור עצמו, במטרה לפגוע בשורש השערה. על מנת להגיע לשורש השערה הבזק האור מכוון לחפש ולהתביית על הפיגמנט הנקרא מלנין. התכונה של האור היא להתביית על המלנין (הפיגמנט הכהה המצוי בשערה) לחמם את השערה, ולהוליך את החום לשורש השערה. בצורה זו אנרגיית האור פוגעת בשורש השערה וגורמת להריסתו.

בכדי להשיג את התוצאה הרצויה והאופטימלית שהיא הסרת שיער לטווח ארוך או דילול משמעותי בכמות וצמיחת השיער, חשוב לחזור על פעולה זו מספר פעמים. זאת מכיוון שניתן לפספס שערות בזמן התהליך. כמו כן, עשוי לקחת זמן עד ששורש השערה יינזק וכתוצאה היא לא תצמח שוב. לשערה יש מחזור צמיחה ורק בשלב שבו היא עדיין מחוברת לשורש השערה, ניתן להיפטר ממנה.

אולם, קרן אור מכילה גלי אור באורכים שונים, שרק חלק מהם אפקטיביים בפגיעה בשורש השערה. כלומר, על אף שכל אורכי הגל שפולט המכשיר אינם מסוכנים לבריאות הלקוח, לא כולם אפקטיביים באותה המידה לשם הורדת שיער. אורך הגל שהוכח כיעיל ביותר בהסרת שיער הוא 800 – 810 ננומטר.

כפי שציינו, קיימים שני סוגים של מכשירים להסרת שיער באמצעות קרן אור. מכשיר הסרת שיער בלייזר ומכשירי הסרת שיער אי.פי.אל IPL

הסרת שיער במכשיר לייזר

מכשירים אלו משתייכים לקבוצת המכשירים הרפואיים. בשל היותו מכשיר רפואי, משרד הבריאות הישראלי וה-FDA האמריקאי קבעו שעל המטפל במכשיר לייזר להיות בעל רקע וידע רפואי והכשרה מתאימה. כלומר, על המטפל להיות רופא או אחות מוסמכים.

מכשיר הלייזר הוא המכשיר היחידי שמסוגל לפלוט הבזק אור ממוקד בעל אורך גל אחד של 800 ננומטר. כלומר כל האנרגיה שהוא מייצר מיועדת להסרת שיער, ועל כן הוא עושה זאת ביעילות רבה.

עם זאת, המיקוד והיעילות הרבה של המכשיר נובעים משימוש בטכנולוגיה יקרה וחדשנית. על כן, עלויות המכשיר גבוהות מאוד הן עבור הרכישה שלו והן עבור האחזקה שלו. משמעות הדבר שגם הטיפול עצמו יקר יותר, ויש לקחת זאת בחשבון.

מכשירי IPL הסרת שיער אי פי אל

ישנם סוגים רבים של מכשירים מבוססי אור כגון IPL הסרת שיער, 4MP הסרת שיער, אינפרא אדום וכו' ( ראה רשימה של שמות מכשירים). מכשירי הסרת שיער IPL אלה עושים שימוש במנורת פלאש המבזיקה הבזק אור שאינו מסונן. כלומר, האנרגיה של האור מתפזרת על פני מגוון אורכי גל שונים שחלקם מתאימים גם להסרת שיער ואחרים מתאימים לאפליקציות נוספות. חשוב לציין, שבמכשירי IPL לא מדובר באורך גל אחד של 800 ננומטר, אם כי הוא מצוי ביניהם.

עובדה שקרן האור פחות ממוקדת עשויה לתרום במקרים בהם מדובר בעור כהה ושיער כהה, מכיוון שכך קיים פחות סיכוי להיכוות.

קבוצת מכשירי הסרת שיער IPL היא נפוצה יותר, מכיוון שעלות הרכישה והאחזקה של מכשירי הסרת שיער IPLזולה משמעותית ממכשירי לייזר, והתפעול שלהם לא מצריך הכשרה רפואית. מכך נובע שגם עלות הטיפול במכשירים אלה היא זולה יותר מטיפול במכשיר לייזר הדורשים אחזקה יקרה ורופא או אחות לביצוע הטיפולים.

סיכום הסרת שיער IPL מול הסרת שיער בלייזר

לכל סוג מכשיר קיימים יתרונות וחסרונות שונים, התלויים בפונקציות כגון מחיר הטיפול, עלות תחזוקה, קלות התפעול, יעילות המכשיר והתאמתו לעור ולסוג השערה. לא ניתן לקבוע בצורה חד משמעית האם סוג מכשיר מסוים טוב ממשנהו בצורה משמעותית. הדרך הטובה ביותר לקבוע איזה סוג מכשיר מתאים לך, היא על ידי קביעת פגישת ייעוץ עם איש מקצוע אשר יתאים לך את הטיפול באופן אישי.

IPL הסרת שיער

טיפ: מומלץ לקבל מספר הצעות ולהשוות

טיפ: מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר ולהשוות